Często rozmawiamy i zastanawiamy się nad szczęściem. Jest ono głównym dążeniem człowieka na przestrzeni lat. Psychologia zadaje sobie pytanie, czy szczęście to nie to samo, co poczucie dobrostanu psychicznego. Zakładając, że tak właśnie jest, to warto dalej zastanowić się, z jakich czynników składa się dobrostan psychiczny i od czego zależy. Przecież każdy chce być szczęśliwy.
Co zatem jest czynnikiem wpływającym na dobrostan psychiczny?
Badani wskazują wprost, iż najważniejsze są bliskie osoby, choć warto zdać sobie sprawę, że stan szczęścia nie musi i nie jest czymś stałym i trwającym przez całe życie. Jednak oznacza to również możliwość zmiany stanu niezadowolenia i braku dobrostanu w życiu.
Szczęście lub poczucie dobrostanu składało się według badanych z samoakceptacji, osobistego rozwoju, celu w życiu, poczucia kontroli nad swoim losem, jak również z autonomii i pozytywnych relacji z innymi ludźmi.
Samoakceptacja to najprościej szacunek i akceptacja własnej osoby, a więc całej bez wyjątku konstrukcji psychofizycznej, czyli tak wady, jak i zalety. Można sobie zadać w tym miejscu pytanie kontrolne: czy wiem, jakie są moje mocne i słabe strony, czy umiem pogodzić się z porażkami i własnym ograniczeniem? Jak bardzo zależy mi na tym, by wzmocnić lub poszerzyć swoje kompetencje?
Oczywiście istotne będzie również uświadomienie sobie, jaki mamy cel w życiu, do czego dążymy, co jest dla nas priorytetowe, a co jest podrzędną wartością. Jeśli mam realny wpływ na własne życie i kreuję otoczenie choćby to najbliższe, to mogę przyznać, iż mam kontrolę i potrafię zamieniać przeszkody życiowe w potencjalne wyzwania.
Ostatnim istotnym czynnikiem mającym wpływ na dobrostan psychiczny są relacje z otoczeniem. Istotna okazuje się zatem umiejętność nawiązywania i podtrzymywania więzi międzyludzkich, które będą dla nas źródłem radości, zażyłości, przyjaźni lub miłości. Są to relacje, które zapewnią nam przyjemność z bliskiego kontaktu.
Badania wskazują na to, iż człowiek czując szczęście lub też określając siebie jako szczęśliwego, ma bardziej wydajny system immunologiczny, lepsze zdrowie fizyczne, w tym szybciej odbywa rekonwalescencje po operacjach, czy też urazach. Osoby określające się jako szczęśliwe są również bardziej zaangażowane w pracę, gdyż stan ten sprzyja twórczemu myśleniu, a zatem pomaga w rozwiązywaniu problemów, jak również szczęśliwy człowiek to taki, który ma większą samoocenę i jest bardziej niż pozostali gotów pomagać innym.
Jak widać z wyników badań, warto zadbać o własne szczęście i opłaci się to nie tylko jednostce, ale i skorzysta na tym społeczeństwo.
W tym miejscu warto podkreślić, iż dobra materialne nie okazały się gwarantem szczęścia, a wręcz wydaje się, iż poczucie szczęścia spada, jeżeli jest uzależnione od majątków. Wzrost dochodów i dobrobytu nie jest bowiem jednoznaczny ze wzrostem zadowolenia z życia.