1Jaka umowa jest zawierana z opiekunami?
Zazwyczaj jest to umowa zlecenie.
2Czy praca w opiece jest legalna?
Tak, jeżeli podpisywana jest umowa i odprowadzane są odpowiednie składki.
3Jakie składki są odprowadzane podczas pracy w opiece?
Większość firm odprowadza do ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
4Jak długo trwają zlecenia dla opiekunów?
Zazwyczaj zlecenie trwa 2 miesiące tj.8 tygodni. W niektórych przypadkach zlecenie może trwać dłużej lub krócej.
5Czy osoby pracujące w opiece otrzymują ubezpieczenie?
Tak, osoby pracujące w opiece otrzymują ubezpieczenie na wypadek choroby. Dodatkowo wiele firm pomaga w zorganizowaniu pracowniczej karty EKUZ.
6Czy praca w dni świąteczne jest dodatkowo płatna?
Tak, większość firm oferuje bonus za pracę w dni świąteczne
7Ile mogę zarobić jako opiekun osób starszych?
Zarobki dla opiekunów osób starszych sięgają nawet do 8000 pln netto miesięcznie. Każda firma ma inne stawki.
8Czy osoba zainteresowana pracą w opiece ma możliwość wyboru miejsca pracy?
Tak, opiekun może samodzielnie wybrać ofertę, która najlepiej odpowiada jego oczekiwaniom.
9Czy podczas zlecenia opiekun musi przebywać z podopiecznym cały dzień?
Każde zlecenie jest inne i dużo zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Zdarzają się zlecenia, podczas których należy opiekować się pacjentem 24/7 oraz takie, gdzie opiekun ma kilka godzin dziennie przerwy, a nawet 1-2 dni w tygodniu wolne.
10Czy mężczyzna też może pracować, jak o opiekun osób starszych?
Tak, mężczyźni też mogą pracować, jako opiekunowie.
11Jakie są wymagania wobec potencjalnych kandydatów na opiekunów osób starszych?
- gotowość do podjęcia zatrudnienia w charakterze: opiekun/ka osób starszych na min. 2-3 miesiące - minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego - mile widziane doświadczenie w opiece nad osobami starszymi w Niemczech
12Jaki jest zakres obowiązków opiekunów:
- pomoc przy higienie osobistej i korzystaniu z toalety (także higiena intymna), zmiana pampersów - pomoc przy ubieraniu i rozbieranie - prowadzenie domu (sprzątanie, zakupy, pranie, prasowanie) itd. - transfer pacjenta z łóżka na wózek - pomiar ciśnienia itp. - towarzyszenie w czasie spacerów i wizyt u lekarza, wsparcie psychiczne - organizowanie czasu wolnego Warto pamiętać, że wszystkie zlecenia różnią się od siebie, więc zakres obowiązków może być różny. Zazwyczaj dodatkowe obowiązki takie jak np. nocne wstawanie są dodatkowo płatne.
13Jak wygląda proces rekrutacji?
Zazwyczaj w każdej z firm proces rekrutacji składa się z kilku etapów. Najczęściej wygląda on następująco: - wysłanie formularza online lub kontakt z rekruterem - wybór zlecenia zgodnego z preferencjami opiekuna - sprawdzenie znajomości języka niemieckiego oraz zapoznanie się ze szczegółami wyjazdu poprzez kontakt z pracownikiem danej agencji - oczekiwanie na akceptację ze strony rodziny - podpisanie umowy z agencją - organizacja transportu (samodzielnie lub przez agencję)
14Kto organizuje transport na zlecenie?
Większość agencji posiada swój własny Dział Transportu, który pomaga w znalezieniu transportu.
15Czy opiekun ma zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie?
Tak. Większość agencji pilnuje, żeby opiekun miał zapewnione wyżywienie oraz zakwaterowanie, które najczęściej jest w domu podopiecznego.
16Czy podczas zlecenia opiekun posiada dostęp do Internetu?
Obecnie większość rodzin, które przyjmują opiekunów na zlecenia posiada w swoim domu Internet, z którego korzystać bez ograniczeń.
17Czy transport na zlecenie jest dodatkowo płatny?
Każda firma ma swoją politykę dotyczącą opłaty za transport. Zazwyczaj po przeprowadzaniu odpowiedniego czasu na zleceniu opłata za transport jest zwracany.
18Czy opiekun może pojechać na zlecenie swoim samochodem?
Tak, nie ma żadnych przeszkód, aby pojechać na zlecenie swoim samochodem.
19Czy podczas zlecenia mogę liczyć na wsparcie agencji?
Tak, pracownicy większości agencji służą pomocą podczas całego okresu zlecenia. Dodatkowo istnieje tak zwany telefon alarmowy, na który opiekun może dzwonić po godzinach pracy agencji.
20Co się dzieje w przypadku śmierci podopiecznego?
Zazwyczaj w takiej sytuacji opiekun wraca do Polski lub podejmuje pracę u innego podopiecznego.
21Czy pracując w Niemczech można liczyć na zagraniczną emeryturę?
Tak, opiekunowie, którzy wyjeżdżają do pracy na umowę niemiecką mają składki odkładane na emeryturę niemiecką. Jednakże nie wszystkie firmy organizują wyjazdy na umowę niemiecką, zazwyczaj są organizowane w tym celu specjalne programy.
22Czy na zlecenie mogę zabrać męża/psa/siostrę?
Zdarzają się zlecenie, na których zwierzęta są akceptowane. Zdarzają się również zlecenia dla małżeństw
23Czy można zmieniać zlecenie w trakcie trwania?
Zazwyczaj nie ma możliwości zmiany zlecenia w trakcie jego trwania. W przypadku problemów występujących na zleceniu wskazany jest kontakt z rekruterem lub opiekunem zlecenia.
24Co zrobić, gdy zlecenie nie jest zgodne z jego opisem?
W takim przypadku należy skontaktować się ze swoim rekruterem.
25W jakich przypadkach mogę skorzystać z numeru alarmowego?
Z telefonu alarmowego można korzystać w nagłych przypadkach w godzinach zamknięcia agencji.
26Czy można zjechać ze skończonego zlecenia na inne zlecenie bez zjazdu do Polski?
Tak, ale wcześniej należy skontaktować się z swoim rekruterem.
27Co zrobić, gdy naglę muszę zjechać do Polski?
28Czy jako opiekun osób starszych mogę pracować również w Polsce?
Tak, są firmy, które oferują pracę dla opiekunów osób starszych również na terenie Polski.