Badania nad źródłami stresu wśród Polaków pokazują, że głównym stresorem jest praca pod presją czasu w natłoku obowiązków, gdy wyznaczone cele należy osiągnąć w zaplanowanym terminie. Okazuje się jednak, że czynnikiem powodującym niepokój może być również urlop od pracy. Eksperci wskazują na stan podenerwowania, spowodowany brakiem umiejętności wypoczywania i zbytnią wagę przywiązywaną do spraw zawodowych w czasie wolnym.
Jednym słowem, gdy nadchodzi czas na wypoczynek, głowa często nie jest do tego przygotowana. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i podenerwowania, warto przygotować się odpowiednio przed wyjazdem.
Umiejętność planowania, zarówno wyjazdów, jak i codziennych spraw, jest ważną częścią uodparniania się na stres. Zaradność w tym obszarze polegać będzie na stworzeniu planu działań, co zaoszczędzi nam wysiłku, czasu i nerwów w porównaniu do przygotowań do wyjazdu na bieżąco, czy też w ramach improwizacji.
Aby podczas urlopu od pracy nie myśleć o pracy, należy oczywiście unikać sprawdzania telefonu, skrzynki mailowej i postarać się nie projektować procesów dotyczących miejsca pracy oraz nie przejmować się przyszłymi zaległościami. Sprawą kluczową okazać się może psychiczna gotowość i nastawienie przed urlopem na wypoczynek, zwolnienie obrotów, przejście na stan odpoczywania. Przekonanie, że czas wolny oznacza zaniedbanie obowiązków zawodowych jest błędne, gdyż w rzeczywistości czas poświęcony na regenerację sprawia, że jesteśmy potem bardziej zmotywowani i gotowi do działania. Warto sobie również z całą powagą uświadomić, że to brak umiejętności wypoczywania jest główną przyczyną wypalenia zawodowego. Czas odpoczynku jest potrzebny zatem, by nabrać dystansu i odpowiedniego nastawienia do czekających na nas spraw i ludzi.
Inne badania nad stresem przekonują, iż mózg też potrzebuje wakacji, gdyż na co dzień przeładowany jest informacjami, obciążony emocjami i eksploatowany pracą ponad miarę, przez co staje się coraz mniej efektywny. Mózg potrzebuje dłuższych przerw, co tym samym minimalizuje również ryzyko depresji. W wielu zawodach wskazana i pożądana jest kreatywność, jednak mózg mierzący się z ciągłą koniecznością produkowania nowych pomysłów może się zmęczyć.
Badania porównawcze wskazują na to, że ludzie podróżujący do miejsc z odmienna dla nich kulturą i przyrodą, otrzymują większy zastrzyk emocji, energii i czują się bardziej zregenerowani, niż osoby, które wybrały destynacje blisko miejsca swojego zamieszkania, nie wiele różniące się od otoczenia, w którym codziennie przebywają.
Dla mózgu okazuje się również ważne, by zadbać o dobre towarzystwo na urlopie. Ludzie podróżujący z przyjaciółmi, czy znajomymi, zapamiętywali wakacje lepiej i dłużej, niż osoby podróżujące samotnie. Głowa zatem lepiej utrwala przyjemne doznania, gdy dzielimy je z innymi. Warto zatem robić zdjęcia, utrwalać i powtarzać, przypominać sobie chwile, miejsca i uczucia, jakie towarzyszyły nam podczas urlopu- to ważny element zamknięcia cyklu odpoczynku i utrzymania na dłużej zysków z tego czasu.